Yerel-Organik


  Restoran      Kahvaltı-İkram      Menü      Yerel-Organik  

Yonca Lodge’da kullanılan tüm ürünler çevredeki üreticilerden temin ediliyor. Bunun yanında yerel tohum ve küçük üreticinin desteklendiği çalışmalar da yapılıyor. Her ürün organik sertifikalı değil, geleneksel tekniklerle ilaçsız üretim yaptığına inandığımız üreticilerin organik sertifikası olmasını önemsenmiyor.

Yerellik ise uzun uzadıya konuştuğumuz ve yakında biraz biraz yazmaya başlayacağımız bir konu. Hiç kahve üretilmeyen bir coğrafyada Türk Kahvesini yerel temin etmek ne kadar mümkün olabilir emin değiliz. Öte yandan narenciye diyarı olarak bilinen bölgemizde yetişen iki portakal türünün biri vaşington diğeri ise valensiya portakalı olarak adlandırılmış. Yonca Lodge olarak yerellikte dört kriter belirledik: Yakın geçmişte bölgede yetiştirilmeye başlanması; çiftçinin üretim pratiklerine hakim olması; anne bilgisinin tarımsal ürünü dönüştürme ve saklama taktiklerini içermesi; bölgede yetişmese bile pişirme şekli ile kültüre yerleşmesi.

Geleneksel yiyecek konusu da en az yerellik kadar uzun konuştuğumuz başka bir konu. Sadece gelenek meselesini bile saatlerce konuşabiliriz sanıyoruz. Bizce yerel mutfak kültürünün özü bir bölgenin doğasında yetişen ürünlerin içinde bulunulan dönemin ihtiyaç ve beklentilerine göre hazırlanıp tüketilmesidir. Ayrıca bizce mutfak kültürü geleneksel ya da modern olamaz ve sonsuzdur. Politik ve etnik sınırlardan bağımsız olarak tarih boyunca dönüşmüştür ve dönüşmeye devam edecektir.

En iyi fiyat garantisi
Yonca Lodge, web sitemiz üzerinden
yapılan online rezervasyonlarda
aynı oda tipi ve aynı tarihlerde
web sitemizden daha düşük bir fiyatla
rezervasyon yapılmadığını
garanti etmektedir.

Close